Yeşil ve bol oksijenli bir yayla tatili…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşilin her tonunu, doğanın tüm güzelliğini, farklı lezzet ve kültürleri keşfediyoruz.
Ülkemizde yer alan en farklı ve çekici bölgelerden birisi Doğu Karadeniz…

Yeşil ve bol oksijenli bir yayla tatili, yaz sıcağından kaçıp doğanın kalbine sığınmanızı sağlayacak.

Potuk Yaylası

Rize’nin Ayder Yaylası artık turist kalabalıkları nedeniyle daha huzurlu bir tatil arayışında olanların rotasının dışında kalıyor. Pokut Yaylası ise Ayder’in sakin bir alternatifi. Yaklaşık 2 bin metre yükseklikte, çam ağaçlarıyla kaplı masalsı bir yayla burası. Asırlık ahşap evlerin mimarisi doğanın yeşiliyle kusursuz bir uyum içerisinde. Çamlıhemşin’e 2 saatlik uzaklıkta bulunan Pokut’ta pansiyonlarda konaklayarak temiz dağ havasını doya doya soluma imkanınız var.

 

 

Kümbet Yaylası

Giresun’a 50 km mesafede olan 1710 metre yüksekliğindeki Kümbet Yaylası turistlerin sık tercih ettiği bir yer olduğundan burada dağ evi ve bungalov şeklinde birçok butik konaklama seçeneğiniz var. Büyük bir alana yayılan ve başka yaylaları da kapsayan Kümbet Yaylası’nda düzenlenen eğlenceli şenliklere katılabilir ve açık havada yürüyüşler yapabilirsiniz.

Uzungöl

Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bulunan Uzungöl günümüzde adeta bir turistik mahalle haline gelmiştir. Bölge adını kıyısında bulunan Uzungöl’den alır. Uzun Göl’ün uzunluğu tam olarak 1 km ve rakımı da 1090 m dir. Trabzon iline uzaklığı 100 km ve Çaykara’ya olan uzaklı da 20 km olan Uzungöl’e ilgi oldukça büyüktür. Dolayısı ile de beldenin en önemli ekonomik faaliyeti de turizm olmuştur.

Uzun Göl’ün oluşumu yıllar önce heyelan sonrasında Haldizen deresine düşen kaya parçalarının, derenin önünü kapatması ile oluşmuş doğal bir gölümüzdür ve göl çevresindeki ormanlarla da tam bir doğa harikasına dönüşmüştür. Rumca ismi de Şaraho olarak bilinmektedir. Doğal güzellikleri ve sık ormanları ile bilinen beldeye ilgi oldukça yoğundur.

Maçahel Yaylası

Artvin’de olan Maçahel, yaylası Gürcistan sınırlarının içine de uzanan bir doğal cennet. Karadeniz köy hayatını birebir deneyimlemek ve ağaçların nasıl bu kadar yeşil olabildiğine şaşırıp kalmak için tatil listenizin başlarına Maçanhel’i almalısınız. Maçahel Yaylası’nda doğanın tam kalbinde konaklayabileceğiniz pansiyon ve dağ evleri de var.

Karagöl Yaylası

Yine Artvin’in yemyeşil doğası birçok yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Borçka’dan araçla ulaşılan Karagöl Yaylası da aralarında en bakir olanlarından. Bu doğa harikası, yaz aylarında her Cuma kurulan pazarla renkleniyor. Eşsiz bir floraya sahip bölgede doğa yürüyüşleri yapabilir, birçok vahşi hayvanın yaşam alanı olan bu yaylada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.