Zuhal Pirinçcioğlu; Başarılıysanız mutlusunuz demektir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VIP Turizm’in uzay programı hakkında bilgi veren Zuhal Pirinçcioğlu “Bizi geleceğe dair en çok heyecanlandıran projelerimizden birisi uzay seyahati… İlerleyen zamanlarda uzayda konaklamak, hatta boşlukta yürümek mümkün olacak. Bunları hayal ediyor ve hedefliyoruz.” dedi.

Yaptığı işlerle adından söz ettiren başarılı bir iş kadını Zuhal Pirinçcioğlu…

VIP Turizm Yönetim Kurulu Üyesi ve Jazeebe isminde bir organizasyon firmasının yöneticiliğini yapan Zuhal Pirinçcioğlu ile çalışmalarına, hedeflerine ve hayata dair oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

– Zuhal Hanım, siz gerek iş hayatıyla, gerekse de özel hayatıyla örnek olan başarılı bir isimsiniz. Bu noktada bizlere bu başarının hikâyesini anlatır mısınız? Size göre başarının sırrı nedir?

Öncelikle başarının sırrı bana göre, her ne yapıyorsanız mutlu olarak, zevk alarak yapmanızdır. Hem iş hayatınızda, hem özel hayatınızda başarılıysanız mutlusunuz demektir. Ben ailemle yeni kültürler tanıyarak, seyahat ederek, yeni fikirler geliştirerek mutlu oluyorum. Bu konuların üzerine eğiliyorum.

Zaman iş hayatında çok önemli bir unsur; doğru planlama, hedefe varırken doğru zamanda hareket etme, vaktinde olunması gereken yerde olma kavramlarına çok önem veririm. Bir diğer önceliğim ise yaratıcılıktır. Yaratıcı düşüncenin her alanda olduğu gibi iş hayatında sağladığı sıçramalara değer veriyorum. Eşimle birlikte çalışırken, farklı bir sinerji oluşuyor. Yeni bakış açıları kazanmak, yeni fikirler ve projeler geliştirmek ve hayata geçirmek ve sonucunda bir başarı elde etmek ikimizi de mutlu ediyor. Birbirimizin motivasyon kaynağı oluyoruz. Evdeki mutluluğumuz işimize, işteki başarımız evimize yansıyor.

– VIP Turizm’in gerçekleştirdiği organizasyonlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu noktada müşterilerinize sunduğunuz ayrıcalıklar nelerdir?

 VIP Turizm kurulduğu günden bu yana ilklere imza atıyor. Bu özelliği VIP Turizm’i tanımlayan en önemli özelliktir. Her dönem yeni bir bakış açısı, yeni bir anlayış getirmek istiyoruz. Artık turizm hareketliliği de çok gelişti. Ulaşım ve iletişim imkanları geliştikçe uzaklara gitme alışkanlığında artış oldu. Sadece deniz, kum ve güneşten faydalanmak değil, farklı kültürler ve renkler tanımak, 7 kıtada gökkuşağını yakalamak önemli. VIP Turizm geliştirdiği farklı programlarıyla, “Eşsiz Seyahat Deneyimleri”yle Lüks Seyahatler, “Dünya Benim” programları ile konforlu, merkezi otellerde konaklama ve tecrübeli rehberler eşliğinde kaliteli geziler; EKOVİP markası ile de yarı merkezi veya merkeze uzak otellerde konaklamalı çok ekonomik Avrupa turları sunuyor. Ayrıca kişiye özel programlar da sunan VIP Turizm uzman seyahat danışmanları her tür etkinlik içeren programları da sunuyor. Kendi çözümüzü bulmak isteyenlere ise “Tıkla Dünyayı” sloganı ile 300.000’den fazla otel ve tüm uçuşları en uygun fiyata online karşılaştırmalı olarak www.vip.com.tr’de sunuyor.

Dünyanın renklerini yakalamak kimi zaman Saint Moritz’te polo oynamaktan, kimi zaman, Mauritius’ta turkuaz renginin tonlarında kaybolmaktan, kimi zaman Afrika’da safariden geçiyor.

Eşsiz Seyahat Deneyimleri 2015-2016 programımızla bu aydan itibaren misafirlerimizin karşısına çıkıyoruz. Yeni Zelanda’dan Çin’e, Hindistan’dan Laos’a uzaklarda unutulmaz deneyimler yaşamak üzere farklı programlar hazırladık. Yurt içinde de özel programlarımız var Karadeniz, Güney Doğu, Konya Kapadokya gibi yöreleri değerli yazar Ali Canip’in rehberliği ile gezmenin keyfini süreceğiz.   Sürprizlerin arasında Hollywood yıldızları ile bir arada olabileceğiniz, film festivallerini de içeren bir seri program var. Tabii merakla beklenen ve bu yıl başlaması planlanan Uzay Seyahati de mevcut. Biz ancak 2016 için rezervasyon alabiliyoruz.

Ayrıca VIP Turizm bünyesindeki VIP MICE (Meeting, incetive, congress, event) ile de “Değer Katma”ya devam ediyor. Kurumsal çözümler sunan MICE birimi toplantı, teşvik gezileri, kongre ve etkinlik konularında yaratıcı hizmetler sunuyor markaları konuşturuyor. Geçen yıl benim de Life Style bölümüyle ilgilendiğim FX World Istanbul’u bu yıl geliştirerek Sermaya Piyasaları Kongresi olarak 15-17 Ekim 2015’te gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Paranın uzmanları, birbirinden önemli uluslararası keynote konuşmacıları, hükümet ve diğer sektör kurum temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’un dünya finans başkentlerinden biri haline gelmesi vizyonu doğrultusunda bu konferans daha da güçlü bir biçimde sahne alacak.

– Görev aldığınız, destek verdiğiniz sosyal sorumluluk projeleri var mı? Bu alanda ülkemizdeki gidişatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Uzun süre Çaba Derneği ve TİKAD üyesiydim ancak artık aktif değilim. Birçok derneğe yetişebildiğim kadarıyla destek olma gayretindeyim. VIP olarak ta birçok dernek ve sosyal sorumluluk projesine destek oluyoruz.

IMG_1436

Konuyu biraz değiştirmiş olacağız ama eminiz ki okuyucularımız da çok merak ediyordur… Çok düzgün bir fiziğe sahipsiniz; formunuzu nasıl koruyorsunuz? Bunun püf noktası nedir?

Hem evde, hem de dışarıda sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum. Önceden de beslenme tarzım buydu ama oğlum Fırat’ın doğumundan sonra daha da dikkat eder oldum. Hareketli yaşıyorum. Yürüyebildiğim yerlere yürüyerek gitmeyi tercih ediyorum. Onun dışında, pilates yapıyorum. Kısacası sağlıklı beslenme, biraz da hareket, hem sağlığınıza fayda hem de görünüşünüze.

– Peki modayla aranız nasıl? Günlük hayatınızda giyinirken en çok neye dikkat edersiniz? Bu konuda olmazsa olmazlarınız nelerdir?

 Modayı yakından takip ediyorum. Özellikle sosyal medyada modayı takip etmek çok kolaylaştı hatta her şey önünüze geliyor diyebilirim. Beğendiklerimi kombinliyorum, ama sırf moda ve tarz diye kendimi de olmadık görünümlere sokmuyorum. Günlük yaşantım hareketli… Günümün içinde işe gitmek, sosyal yaşantım ve oğlumu okuldan almak var. Dolayısıyla her şeye uyacak tarzda, rahatlıkta ön planda olacak şekilde giyiniyorum. Şık bir etek ceket olabiliyor veya bir elbise. Genelde vazgeçilmezlerim Chanel babetlerim ve beyaz gömlekle, boğazlı kazaklarımdır. Aslında ben sade bir şıklık peşindeyim; ancak eşim topuklu ayakkabılarla mini etekle benim model gibi olmamı istiyor.

Inci Pirinccioglu - Gencligi

– Oldukça yoğun programınız var. İş ve sosyal yaşam dışında, ailenizle nasıl vakit geçirirsiniz, neler yaparsınız birlikte?

Oğlum Fırat henüz 4 yaşında ve tüm programları ona göre uyarlamaya çalışıyoruz. Bazı zamanlar okul çıkışında arkadaşlarıyla oyun saatleri ayarlarım anneler ve çocuklar birlikte oluruz. Hafta sonları tüm programımızı oğlumuza göre yaparız. Spora mutlaka ailece gideriz. Sporda çok eğleniyoruz. Seyahatlerimizde de genelde Fırat bizimle olur. Kitap okuma alışkanlığını iyi kazandırdığımı düşünüyorum. Her akşam yatmadan evvel ailece kitap okuma saatleri yaparız. Çocuk sinemalarını takip ederiz. En son Ayı Paddington’ a gittik ve Fırat o günden sonra onu evimize almamız konusunda ısrar ediyor.

– Bu keyifli söyleşinin sonuna gelmişken bundan sonraki hedeflerinizi, projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

“Tıkla Dünyayı” sloganı ile yayına girdiğimiz yeni web sitemiz www.vip.com.tr ile online alandaki çekici uygulamalarımıza başladık. Artık misafirlerimizin detaylı programlarımıza ulaşması, farklı seçeneklerden haberdar olması ve online rezervasyon yapmaları daha kolay. Kullanıcı dostu ve estetik bir site oluşturduk. Pek yakında açılacak portalımız http://www.odanhazir.com ile de çok cazip rezervasyon imkanları sağlayacağız. Networkler ile daha rekabetçi fiyat ve daha kaliteli serviste imkanı yaratmak için çalışıyoruz. Dünya oyuncularıyla rekabet edecek bir seviyeye onlineda ulaşmak arzusundayız. Her ayrı birimde farklı bir çalışma yapıyoruz. Uluslararası kongreleri, yeni gelişen trendleri takip ediyor ve uyguluyoruz.

Bizi geleceğe dair en çok heyecanlandıran projelerimizden birisi ise uzay seyahati… Yeryüzünden 100 km. uzaklaşarak, siyah çizginin arkasına geçip dünyayı oradan görmek, yer çekimsiz bir ortam… Nefes kesen bir deneyim. Programımıza ilk kaydı yaptıran değişik seyahatlerimizde katılan, yakın dostumuz Ahu Aysal oldu. Bu tecrübede kendisi öncülük yapıyor; tüm eğitim programlarına katıldı… Jet pilotlarıyla bir uçuş yaptı, yer çekimsiz ortamdaki çalışmaya katıldı. Uzaya çıktığınız zaman yaklaşık 5-6 dakikalık bir süre içerisinde yerçekimsiz bir ortamda kalıyorsunuz. İşte o yer çekimsiz ortamı şimdiden yeryüzünde hissetmek de mümkün. Ahu Hanım deneyimlerde ilk uçuşunu Hollanda Kraliyeti’ne bağlı pilotlarla yaptı. Diğeri ise Fransa’da özel tasarımlı bir Jumbo 747 ile yaptı. 2015’in sonlarına doğru uçuşların başlaması planlanıyor. İlerleyen zamanlarda uzayda konaklamak, hatta boşlukta yürümek mümkün olacak. Bunları hayal ediyor ve hedefliyoruz.

 (Fethi Pirinçcioğlu’nun fotografı, İnci Pirinççioğlu’nun ismi de burada geçiyor)

– İlklerle dolu geçmişiyle VIP Turizm…

Sayın Fethi Pirinçcioğlu, Basın Yayın Dairesi’nde çalışırken turistler için Turist Enformasyon Bürosu’nun kurulması için ilgili müracaatlarını yaptıktan sonra bu büro, Radyoevi’nin içinde tek bir odada kurulmuş. Aslında Turizm Bakanlığı’nın ilk tohumları o zaman atılmış. İlk Turist Enformasyon Bürosu ve Turist Rehberliği Derneği 1955’te, VIP Turizm 1968’te, Turizm Bakanlığı 1971’de, TÜRSAB 1976’da kuruldu.

Fethi Bey, yine aynı tarihlerde Türkiye’de turist rehberliği hizmetinin olmadığını düşünerek, İnci Pirinçcioğlu’na “Sen İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi’nde ders verdin, turist rehberliği derneği kurup burada eğitim başlatsan, Türkiye’yi tanıtacak elçilere ihtiyaç var” diyor. İnci Hanım da Rehberler Derneği’ni kuruyor ve bir numaralı rehber olarak başta kendisi olmak üzere, hizmet vermeye ve verdirmeye başlıyor. Yani 1955 yılında ilk kez yabancı ziyaretçilere birer ağırlama elçisi gibi hizmet veren, günümüzde on binlerce gencin çalıştığı turist rehberliği kariyerinin önünü açıyor. O sıralarda Türkiye’ye ilk kez Hilton geliyor. Açılış organizasyonuna Fethi Bey liderlik ediyor… Yıl 1955. Hilton açıldıktan sonra Türkiye’de turizm hareketi başlıyor… 1968 yılında VIP Turizm’i kurarak ilk grup seyahatleri ve kongre turizmi başlatıyorlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.