Beşiktaş, Engelsiz Dans Topluluğu projesini hayata geçirdi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beşiktaş Belediyesi, engelli bireylerin sosyal ve sanatsal aktivitelere katılımını sağlamak için Beşiktaş Akademi Engelsiz Dans Topluluğu projesini hayata geçirdi.

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Beşiktaş Akademi Engelsiz Dans Topluluğu, “Coğrafyanın Aşkları” müzikali için yeteneklerini seçti. Kaybedenin olmadığı yetenek taramasında bütün engelli bireyler dans, müzik ve tiyatro eğitimi almaya hak kazandı. Farklı engel grubundaki yeteneklerin bir arada olacağı müzikal, bu yönüyle dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Engelli bireylere yönelik farkındalık projelerine oldukça önem veren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, her alanda olduğu gibi sanatsal aktivitelerde de engelli bireyleri desteklemeye devam ediyor ve “Coğrafyanın Aşkları” müzikali Beşiktaş Belediyesi ev sahipliğinde hayata geçiyor. “Coğrafyanın Aşkları” adlı müzikal seçmelerinde engelli adaylar gönüllü dansçılar eşliğinde hünerlerini sergiledi. Ali Yaylı ve Tuna Arman gibi usta sanatçıların da içinde bulunduğu jüri üyeleri, engelsiz dansçılarımızın Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi sahnesindeki performansına tam not verdi. Kaybedenin olmadığı yetenek taramasında engelli bireyler dans, müzik ve tiyatro eğitimi almaya hak kazandı. 25 yaşındaki görme engelli Cankut Değerli’nin piyano performansı ise izleyicilerin beğenisini topladı. Beşiktaş Akademi Engelsiz Dans Topluluğu ekibi, jüri üyeleri ve katılımcılar yetenek taramasından sonra hareketli ezgiler eşliğinde dans ederek doyasıya eğlendi.

Coğrafyanın Aşkları Müzikali Dünyada Bir İlke İmza Atıyor

Projenin koordinatörü Gamze Birsöz Koç tüm engelli bireylerin aynı anda sahneye çıkacağını belirterek şunları ifade etti: ‘’Engelsiz müzikalimiz ‘Coğrafyanın Aşkları’ ile bugüne kadar gelmiş geçmiş beş büyük aşkı canlandıracağız. Müzikalimiz dünyada bir ilke imza atıyor. Tüm engel gruplarını aynı sahneye çıkartacağız; işitme, görme, bedensel ve zihinsel engelliler aynı anda tiyatro ve müzik yapacaklar, oyunculuk sergileyecekler, müzik aleti çalacaklar, şarkı söyleyecekler. Sahne sanatlarının birçoğuna dokunmuş olacaklar.’’

19022020-11-23-597665261 19022020-11-23-587490537

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.