Cemal Kuru, Gayrimenkul yatırımında yarını düşünmeliyiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:Cemal Kuru

 “Gayrimenkul yatırımında yarını düşünmeliyiz”

 Yurt genelinde birbirinden başarılı projelere imza atan İCK Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru ile inşaat sektörünün bugününü ve geleceğini konuştuk.  Sektörün 3. çeyrekte yüzde 18,7 büyümesinin önemine işaret eden Kuru, inşaat sektörünün 2019’de de ekonominin öncüsü olacağını belirtti ve yatırımcısına bugün kadar yapacağı yatırımın yarınını da düşünerek karar vermesini önerdi.

 

İCK İnşaat hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

İCK Yapı, güvenli yapıları modern mimari ve konforla kurgulamak amacıyla 1978’de çıktığı yolda, Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli noktalarında çok sayıda başarılı projeye imza attı. Yeni projelerimizde de üstün niteliklere sahip yapılar üreterek Türk inşaat sektörüne katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

 

Sektöre yön veren bir inşaat grubu olarak sektörün geleceğini, önümüzdeki dönemdeki gelişimini nasıl görüyorsunuz? 

Türkiye, sadece kendi sınırları içinde değil Orta Doğu ve Balkanlar başta olmak üzere tüm dünyada inşaat sektörünün öncüsü durumunda. Başarılı ekonomik ve politik hamleler ve akıllı girişimciler sayesinde hem şehirlerimizi, hem de dünya metropollerini güzelleştirmeye, yaşanılır mekanlar üretmeye devam edeceğiz. Sektördeki bu gücümüz ülke ekonomisine de doğal olarak olumlu şekilde yansıyacak.

 

Yaptığınız projelerde Yöresel mimariye dikkat ediyor musunuz?

İCK Yapı olarak projelerimizi, dönemin popüler mimarisini göz önünde bulundurarak kurguluyoruz. Dünyadaki modern mimari tekniklerini takip ediyoruz ama taklit etmiyoruz. Bana göre mimaride, küreselliği yöresellikle harmanlamak çok önemli. Bulunduğumuz toplumun tarihini, zevklerini, kültürel yapısını, modern mimari ışığında değerlendirerek, özgün yapılar inşa ediyoruz.

Devam eden ve yeni başlayacağınız projelerin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

Beytepe’nin giriş noktasında bulunan ve büyük ilgi gören Ametist Konut Projesi’nin yola cephe olan 230 metrelik kısmında 50 ofis, 50 iş yeri olmak üzere, 100 yeni ticari noktanın bulunduğu Ametist Park projemizin inşası devam ediyor. Ametist Park ile Ametist konutları arasında bulunan ve oldukça uzun ve ferah alanda kurgulanan ‘Yaşam Sokağı’nın da Ankaralılar’ın ihtiyaç duyduğu, ‘işe ve eve yakın’ kafe, bistro, restoran ihtiyacını karşılayacağından eminim. Burası 2020’lerde, Ankara’nın yeni cazibe merkezi olacak. Ametist Park’ta insanlar hem sosyalleşecek, hem çalışacak, hem de yaşayacak alan bulabilecek.

 

Hedeflerinizde başka iller var mı?

Başkent başta olmak üzere tüm Türkiye’de marka değeri yüksek, kalitesi ve ayrıcalıklarıyla bilinen bir firmayız. Yeniliklere ve değişimlere her zaman açığız. Bu yüzden deneyimli ekibimizle ulusal ve uluslararası yeni projeler üzerinde çalışmalarımız aralıksız sürüyor.

 

Yabancı yatırımcıların ilgisi nasıl?

Yabancıların ülkemizden gayrimenkul alımı her geçen yıl artıyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yıla göre konutta yüzde 47 yabancı alımları arttı. Bu değerler bizim için çok önemli. İstanbul başta olmak üzere yabancı ilgisinin yoğun olduğu sahil bandında yatırımları çok önemsiyoruz.

İnşaat sektörünün son 10 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında son 10 yılda, Türk ekonomisine en büyük katkıyı inşaat sektörü sağladı. Hükümet politikaları, teknolojik gelişmeler ve uluslararası başarılı inşaat grupları sayesinde çok yol kat ettik. Türkiye son 10 yılda çok gelişti. Bizim sektörümüz de bu gelişimin öncüsü oldu.

 

İnşaat – gayrimenkul sektörünün en önemli sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?

En önemli sorun ehil olmayan kişiler. Oysa bizim sektör başlı başına uzmanlık gerektiriyor. Şu an inşaat çalışmalarında öyle kuvvetli yapı malzemeleri kullanılıyor ki 30-40 yıl önceki yapılar gibi hemen yıkıp yeniden yapamazsınız. Bu nedenle çok iyi, rantabl, insana dokunan projelere ihtiyacımız var. Yanlış projeler, kentlerde giderilmesi imkansız kirlilik yarattığı gibi, piyasayı da olumsuz yönde etkiliyor. İnşaat-gayrimenkul sektörü; tamamen bilgili, toplumun sosyo-kültürel yapısına hakim, alanında uzman kişilerin elinde olmalı.

 

Kentsel dönüşüme bakış açınız nedir?

Türkiye, kentsel dönüşüm politikası ile çok güzel geri dönüşler aldı. Kentsel dönüşüm, aynı zamanda şehirlerimizin nefes almasını sağladı. Eski, kullanışsız ve modern olmayan yapılar yerini yeni, sosyal donatısı olan yaşanılabilir konutlara bırakmaya başladı. Biz kentsel dönüşümün her zaman destekçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Geliştirdiğiniz projelerde hangi alıcı segmentini hedefliyorsunuz?

Son projelerimiz Ametist Konut ve Ametist Park projemiz orta üst ve üst segmente hitap ediyor. Marka değerimiz, projelerimizin kalitesi ve ayrıcalıklı lokasyonumuz sayesinde hedeflediğimiz kitleden olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Projeleriniz genel olarak yatırım amaçlı mı, oturum amaçlı mı tercih ediliyor? 

Başarılı bir proje alıcıya hem karlı bir yatırım, hem de güzel bir yaşam sunmalı. Ametist Konut projemiz ile biz bu ikisini birarada sunduk. Yaşamın başladığı projemizde oturanlar hem lüks, konforlu, modern ve beklentilerini her yönden karşılanmasının, hem de sürekli değerlenen bir bölgede olmanın mutluluğunu yaşıyor. 2020’lerde komşularının Ametist Park’ta faaliyet gösterecek Ankara’nın önemli iş ve yaşam aktörleri olacak olmasından da oldukça memnunlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.