Dr. Bülent Kerimoğlu, Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu: Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu İle Bakırköy Belediyesi’nde 3.5 yılda yaptıklarını konuştuk.

Bakırköy Belediyesi’nin sağlık çalışmaları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bakırköy Belediyesi olarak sosyal belediyecilik, eğitim, kültür-sanat,spor alanındaki çalışmaları çok önemsiyoruz ama ilk önceliğimiz her zaman sağlık hizmetleri olmuştur. Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezimizde; kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, iç hastalıkları, kulak-burun ve boğaz hastalıkları, göğüs hastalıkları, radyoloji, cildiye, ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, psikiyatri, üroloji, enfeksiyon hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, aile hekimliği, nöroloji, diyetisyen, mikro biyoloji branşlarında uzman doktorlarımız tarafından ücretsiz olarak yurttaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Gururla söyleyebilirim
ki; 19 başvuru olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan tıp merkezi ruhsatı alan iki belediyeden biriyiz. Diğer belediyemiz 4 branşta hizmet verirken biz 18 branşta hastalarımıza sağlık hizmeti sunuyoruz. Ayrıca yetişkin ve çocuk ağız ve diş sağlığı polikliniklerinde hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. 4-14 yaş arası çocuklarımızın ileride ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla ağız ve diş sağlığı taramalarımızı da gerçekleştiriyoruz. Her yıl 3 binin üzerinde devlet okullarında okuyan çocuklarımızın hem genel sağlık taramasını hem de ağız ve diş sağlığı taramalarını gerçekleştiriyoruz. Tıp Merkezimiz bünyesinde çocuklarımıza tıbbi, psikolojik, sosyolojik ve hukuksal anlamda destek olan Çocuk Sosyal Polikliniğimizi de hizmete açtık.
Uzman hekimlerimizin istediği röntgen, ultrason, laboratuvar, mamografi, odiometre, solunum fonksiyonu testi, eko kardiyografi testi, nörolojik testler gibi ileri tanı testlerini de yine ücretsiz olarak yapmaktayız. Evde bakım hizmetimizi de uzman doktor ve hemşirelerimizle yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl 7 bin hastamıza evde sağlık hizmeti sunduk. Zaman zaman benim de katıldığım evde bakım hizmetinden yararlanan hastalarımız belediyemize maddi ve manevi destek sunduğumuz için teşekkür etmektedirler. Bakırköylü hemşehrilerimiz için ayrıca 7/24 hasta nakil ambulanslarımız da hizmet vermektedir. Sosyal güvencesi olmayan Bakırköylülerin reçete karşılığı halk eczanemizden ilaçlarını da temin etmelerini sağlıyoruz.

Başkanım eğitim konusunda çalışmalarınız oluyor mu?

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocukların en iyi şartlarda eğitimlerini almaları için Belediye olarak fiziki şartların iyileştirilmesi için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya devam ediyoruz. Bakırköy Belediyesi olarak rutin belediyecilik hizmetlerini, kalitesini artırarak yapmaya devam ediyoruz. Eğitim alanında hizmetler bizim asli görevimiz olmamasına rağmen yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitimlerini sürdürebilmeleri için okullarımızın fiziki eksiklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Belediyemizin kısıtlı olanaklarına rağmen 20162017 eğitim-öğretim yılında da bu katkıyı çocuklarımızın eğitim kalitesini artırmak için sunduk. Bakırköy’deki okullarımızın boya-badana, çatı onarımını, tuvaletlerini, masa, sıra ve dolaplarını yaptık, yeni konferans salonu, Atatürk köşesi, kütüphane ihtiyaçlarını giderdik, peyzaj düzenlemelerini, spor alanlarının düzenlemesini ve temizliklerini gerçekleştirdik. Bu desteğimizi 2017-18 eğitim-öğretim yılında da devam ediyoruz. Yarınlarımızın akılcı, bilimsel ve sorgulayan eğitim alabilmeleri için biz üzerimize düşen desteği vermeye her zaman hazırız. Çocuklarımızın; belediyemizin kültürsanat ve spor olanaklarından da etkin ve verimli faydalanabilmesi için tüm çabamızı göstereceğiz. Bakırköy’de 4 tane etüd merkezi ve 6 tane sokak kütüphanesi açtık. Bakırköy’deki etüt merkezlerini ve sokak kütüphanelerinin sayısını artıracağız. Her ay 1.150 çocuğumuza eğitim yardımı yapıyoruz. BAKGEM ile 500 lise son ve sınavı kazanamamış gencimize ücretsiz üniversite hazırlık eğitimi veriyoruz.
Şehit ailelerimizin çocuklarına maddi ve manevi desteğimizi sürdüreceğiz. ‘Hayatta en hakiki mürşit; ilimdir, pozitif bilimdir’ diyerek tüm imkanlarımızı yavrularımız için zorlayacağız. Göreve ilk başladığınız zamanlarda

Bakırköy’ü kültür-sanatın başkenti yapacağız demiştiniz? Yaptınız mı?

Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi ve İspirtohane Kültür Merkezi’nde sanatın her dalına ev sahipliği yapıyoruz. 2016 yılında Türkiye’de ilk kez olmak üzere Bakırköy Belediye Tiyatroları(BBT) Genel Sanat Yönetmeni’ni sanatçılarımızın oylarıyla belirledik. Bakırköy Belediye Tiyatromuz tiyatro dalında Afife gibi Türkiye’nin en önemli ödüllerini kazandı. Belediye Tiyatrolarımızın tüm oyunları kapalı gişe oynamaya devam ediyor. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı turnelerimiz de sürüyor. BBT oyunlarından ikisi daha geçtiğimiz günlerde Kıbrıs ve Ukrayna’da sahnelendi. Her yıl Bakırköy Belediye Tiyatrolarımız 8 yetişkin, 2 de çocuk oyunu sahnelemektedir. Kültür merkezlerimizde her yaş grubu Bakırköylülere ücretsiz resim, tiyatro, müzik olmak üzere kültür ve sanat kursları da sürmektedir. Kültür-sanat merkezlerimizde; resim ve heykel sergilerine ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz. Kültür-sanat merkezlerimiz ayrıca İstanbul’da sahne sıkıntısı çeken tiyatrolarımıza da ev sahipliği yapmaktadır. Kültür-Sanat merkezlerimizde ülkemizin önde gelen müzik sanatçılarına, gruplarına konser imkanı da veriyoruz. 2014 yılında YAZLIK SİNEMAYI hayata geçirdik. Eski bir su tankerini yazlık sinemaya dönüştürdük ve yazın her akşam dönüşümlü olarak Bakırköyümüzün 15 mahallesinde yurttaşlarımıza yazlık sinema keyfi yaşatıyoruz. Her yıl çevre kısa film festivali düzenliyoruz. 2013 yılında nikah salonu olarak yapılan mekanı 2016 yılında KÜLTÜR-SANAT KOMPLEKSİNE dönüştürdük. Kompleks bünyesinde Tarık Akan Konferans Salonu, Yaşar Kemal Kütüphanesi ve Etüt Merkezi, Milli Mücadele Eğitimciler Öğretmenevi’ni hizmete açtık.
Her yıl 5 sinema-televizyon öğrencimize kültür-sanat bursu veriyoruz. Ayrıca,Yeşilköy’de bulunan Bakırköy Belediyesi Sanatevi ve Kent Müzesinde Atatürk, Etnoğrafya ve 10. Yıl Cumhuriyet Müzelerini hizmete açtık. Kısa bir süre sonra da Mizah Müzesini açacağız. Ülkemizin bu karamsar ortamında mizaha çok ihtiyacımız var. Şimdi başta sorduğunuz soruya dönecek olursam; evet Bakırköy’ü kültür-sanatın başkenti yaptık. Ama çalışmalarımız devam edecek.
Başkanım, spor alanında da çalışmalarınız var mı?
“Bakırköy’de spor yapmayan kalmayacak” diye yola çıktık. Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde; futboldan yüzmeye, tenisten basketbola, satrançtan voleybola, jimnastikten tekvandoya kadar 10 dalda 7’den 77’ye Bakırköylülere ücretsiz spor okulları hizmeti veriyoruz. Yaz spor okullarımızdan 5 bin, kış spor okullarımızdan da 7 bin kişi faydalanmıştır. Ayrıca, Bakırköy’deki tüm amatör spor kulüplerine destek oluyoruz. Şu anda 5 bölgede sabah 09.00-10.00 saatleri arasında uzman eğitmenler eşliğinde Bakırköylüler spor yaparak güne başlıyor. Kısaca Bakırköy’de yediden yetmişe tüm yurttaşlarımızın fiziksel, zihinsel ve ruhsal motivasyonuna katkı sağlamayı
amaçlıyoruz. Bir de Türkiye’de ilk kez olmak üzere Osmaniye Mahallesi’nde bulunan Belediyemiz birimlerinde çalışan mesai arkadaşlarım sabah 08.30-09.00 arası sabah sporu yaparak mesaiye başlıyor.

bkrköy

 

 

Başkanım spor demişken size son günlerde kamuoyunda yankı bulan Bakırköy Vakfı Tesislerindeki yıkımı sormak istiyorum. Bu yıkım işletmecilerin iddia ettiği gibi hukuksuz bir yıkım mıydı?

Mülkiyeti belediyemize ait arsa üzerinde yaklaşık 30 yıldır hukuka aykırı olarak faaliyet göstermiş olan işletmeler 5393 sayılı Belediye Kanunu, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ve 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca hukuka uygun olarak yürütülen işlemler sonucu yıkılmıştır. Belediyemiz tarafından yapılan işlemlerin tamamı hukuka uygundur. Yıkımı gerçekleştirilen yapılar inşaat ruhsatı olmaması nedeniyle kaçaktır. Aynı zamanda bu kaçak yapılar içindeki işletmeler amacına uygun olarak faaliyet göstermemiştir. Yani çocuklarımızın, gençlerimizin ücretsiz spor yapabilmesi sağlamak yerine 5 balo salonu, sauna, çiçekçi,fitness merkezi, otopark gibi ünitelerle ticari amaç güdülmüştür.

Büyükşehir Belediyesince de inşaat ruhsat onayı bulunmayan yapılar kaçaktır. Daha önce mahkeme kararları ile mühürlemesi yapılan işletmeler mühür fekki yapılarak tüm uyarılarımıza rağmen belediyemiz çalışanı kamu görevlileri de darp edilerek yasal olmayan faaliyetlerine devam etmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk günden beri konunun yasallaşması için gerekli tüm adımlar tarafımızdan atılmış fakat ilgililerin hukuk tanımaz tavırları nedeniyle yasal süreç yeni tamamlanmıştır. Belediyemiz tarafından hukuka uygun olarak alınmış olan yıkım ve tahliye kararlarına karşı olarak yürütülen mesnetsiz yalan, iftira ve karalama kampanyasına karşı Cumhuriyet Başsavcılığına başvurulmuştur.
Son olarak Bakırköy’de sosyal belediyecilik adına neler yapılmaktadır?
2015 Yılında “7 BÖLGE 700 ÇOCUK” olarak başlattığımız Türkiye’nin 7 bölgesinde de çocuklarımıza mont, bot, ayakkabı, okul çantası, kitap ve kırtasiye yardımını içeren projemizi 2016 yılında hayırseverlerimizin katkılarıyla “7 BÖLGE 7.000 ÇOCUK “ olarak güncelledik. 2016 yılının sonunda 10.000 çocuğumuza ulaştık. SEVGİ YUMAĞI PROJEMİZİ 2015 yılında hayata geçirdik. Gönüllü yurttaşlarımız; Türkiye’nin pek çok köşesindeki çocuklarımız üşümesin diye kendi elleriyle kazak, şapka, kaşkol, eldiven örüyorlar ve belediye olarak biz de ülkemizin dört bir yanında ihtiyacı olan çocuklarımıza gönderiyoruz. DESTEK BAKKART ile her ay 1.300
ailemize aylık 300 TL’ye varan maddi yardım yapıyoruz. AŞEVİMİZDEN ihtiyaç sahibi Bakırköylülerin evlerine yemek servisi yapıyoruz. Hafta içi her gün yaklaşık 1.000 ailenin evlerine gidilerek kalorileri hesaplanmış 4 çeşit yemek ve ekmek veriyoruz. Ayrıca ilçemizdeki engelli derneklerine ve umut çocukları evine de yemek belediyemizden gönderiliyor. Toplamda Aşevimizden 5 bin kişiye yemek verilmektedir. Ayrıca Aşevimizden cenaze yakınlarının evlerine yemek de gönderilmektedir. 2014 yılında hizmete açtığımız HALK MARKET ile hayırseverlerin verdiği elbise, ayakkabı, mont, kaban, pijama takımı gibi ürünleri ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ulaştırıyoruz. Ayrıca HALK MARKET ile ülkemizde veya yurt dışında yaşanan afetlerde de harekete geçerek malzeme yardımında bulunuyoruz.

bbb1 bkköy

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.