Demet Sabancı Çetindoğan, Dünyayı güzellik kurtaracak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demet Sabancı Çetindoğan: Çok güzel bir mısra kalmış aklımda; “Dünyayı güzellik kurtaracak!” Buna bütün kalbimle inanıyorum… Başarılı insanlar hep olacak… Benim hedefim mutlu olmak ve biliyorum ki kimse tek başına mutlu olamaz…

Değerli okurlarımız bu sayımızda yine çok özel bir ismi sayfalarımıza konuk ettik; Demet Sabancı Çetindoğan… “Yaratıcı Çocuklar Derneği, çalışmalarını kültür bilincine sahip, bilime ve sanata önem veren yaratıcı ve evrensel bir kuşak için sürdürüyor.” diyen sayın Demet Sabancı Çetindoğan ile ‘Çocuklarla El Ele Yeni Yıl Kermesi’ etkinliğinin yanı sıra, derneğin faaliyetlerini de konuştuk…

– Demet Hanım bizi kırmayıp, vakit ayırdığınız için yürekten teşekkür ederiz. Röportajımıza ilk olarak “Yaratıcı Çocuklar Derneği” hakkında bilgi alarak başlayabilir miyiz?

Yaratıcı Çocuklar Derneği, kültür mirasımızı genç kuşaklara aktararak, çocuklarımızdaki yaratıcılığı geliştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor… 1995 yılında içinde dernek kurucularının da yer aldığı gönüllü oluşum, 2003 yılında derneğin kurulması ile İstanbul merkezli çalışmalarını 15 Mayıs 2006 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen “Anadolu Medeniyetlerinin Kardeş Çocukları” etkinliğinin ardından kurulan İzmir temsilciliği ile diğer kentlerimizde de yaygınlaştırmaya başladı. Derneğimiz, okulların katılımı ile gerçekleştirdiği etkinliklerinde; plastik sanatlar, müzik, drama ve disiplinler arası çalışmalar sergilerken, öğrencilerin farklı kültürleri ve önemli kültürel mekânları tanıyarak öğrenmesini sağlıyor…

Bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliğinde, çocukların hayal güçlerini ve yeteneklerini geliştirmek üzere bilim, tasarım, karikatür, öykü ve fotoğraf alanlarında yarışmalar düzenleyen Yaratıcı Çocuklar Derneği, çalışmalarını kültür bilincine sahip, bilime ve sanata önem veren yaratıcı ve evrensel bir kuşak için sürdürüyor.

“YARATICI ÇOCUKLAR DERNEĞİ İLE KORUNCUK VAKFI HER ZAMAN, HER FAYDA İÇİN BİR ARAYA GELEBİLİR”

– Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak 8 Aralık 2015 tarihinde Koruncuk Vakfı ile birlikte ‘Çocuklarla El Ele Yeni Yıl Kermesi’ düzenlediniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ortak noktası insanların ve kurumların kendi zaman ve haklarından feragat etmeyi başarabilmeleri ve herkesle işbirliğine hazır olmalarıdır. “Ben” diyerek toplumlara refah ve huzur getiremezsiniz. “Biz” demek konusunda, bizim gibi gönüllülerin örnek olması gerekli. Bu işbirliği de bu anlayışın bir sonucu. Zaten bu iki kurum için rahatlıkla kardeş kurumlar diyebiliriz. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile Koruncuk Vakfı her zaman her fayda için bir araya gelebilir. Önemli olan faydayı artırmak, ulaşılan kitleyi geliştirmektir.

IMG_1991

– Çocuklarla El Ele Yeni Yıl Kermesi’ne olan ilgi ve katılım beklediğiniz gibi oldu mu?

Çok şükür biz yaptığımız işlerin değerini artık etrafımıza anlatmayı başardık. Ne zaman birlikte bir proje yapsak dostlarımız bize eşlik ediyor. Bu yıl da, önceki yıllarda da biz gösterilen ilgiden memnunuz. Bunlar gönüllük esasına dayanan işler. Gönüllü olmanın özü enerjinin içeriden gelmesidir. Kimseyi zorlayarak, kimse için bir fayda üretilemez. Biz tek tek çevremize kendimizi anlatıyor, her sene yeni gönüllüler kazanmaya çalışıyoruz böylece geometrik olarak büyüyoruz.

 “BU BİR HOBİ DEĞİL, SORUMLULUKTUR!”

 – Çok yoğun bir iş temponuz olmasına rağmen, bu yoğunluk içinde bile mükemmel projelere imza atıyorsunuz. Hem iş hem de dernek ve etkinliklere zaman ayırmanız zor olmuyor mu?

Bu tip faaliyetleri boş zaman uğraşları olarak görmüyorum. Benim bir misyonum var. Hiç kimsenin tek hedefi yalnızca ticari başarı olmamalı. Dünya artık insanın değerini keşfetti. Ne yapıyorsanız insan merkezli olmayı başarmalısınız. Bu bir hobi değil, sorumluluktur. Eğer konuya böyle bir disiplinle yaklaşırsanız, zaman ayırmak gibi bir sıkıntınız olmaz. İyi planlanmış bir çalışma hayatım var ve vakıf, dernek faaliyetlerim her zaman günlük ve haftalık programım içinde standart bir yer tutuyor. Gelecekte daha çok iş insanının programında bu tip işler olacak.

“BENİM VİZYONUMUN İKİ ÖNEMLİ AYAĞI VAR; ÇOCUKLAR VE YARATICIKLIK”

– Yaratıcı Çocuklar Derneği, yardıma muhtaç çocuklara nasıl bir gelecek hazırlıyor? Bu konudan biraz bahsedebilir misiniz?

Benim vizyonumun iki önemli ayağı var; çocuklar ve yaratıcıklık… Geleceği çocuklar ve yaratıcılık belirleyecek, bu tartışmasız bir gerçek. Özgür düşünen, kendini ifade etmekten korkmayan ve içinde yaşadığı toplumu değiştirme cesareti olan çocuklar yaratırsanız, onlar da sizin için iyi bir gelecek hazırlar. Çocukların başta sanat olmak üzere, her konuda geleceğe hazırlanması lazım ve onlara önce yaratıcı olmayı aşılamalıyız. Ben buna inanıyorum ve bu sebeple, bu fikre hizmet etmekten hiç yorulmuyorum.

– Son olarak neler söylemek istersiniz?

Çok güzel bir mısra kalmış aklımda “Dünyayı güzellik kurtaracak”. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Başarılı insanlar hep olacak. Benim hedefim mutlu olmak. Biliyorum ki kimse tek başına mutlu olamaz. Ancak bilmeniz ve yerine getirmeniz lazım…

“Ben bir anneyim, eşim bir baba!”

Aile birlikteliğinin korunmasını toplumsal bir sigorta olarak görüyor, kendi hayatımızda da bunu başarmaya çalışıyoruz. Ben bir anneyim, eşim bir baba. Çocuklarımız bir dünya vatandaşı olarak yetişirken, aynı zamanda bizim genlerimize işleyen aile mefhumunu da tanıyor ve seviyorlar. Bu planlanarak yapılacak bir şey değil, içinizden gelen bir aile ve kuşak sevgisi olması lazım.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.