Didem Çapa, Fark yaratacak bir nesil yetiştirmek öncelikli hedefimizdir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Sadece ülkemiz için değil, dünya için fark yaratacak bir nesil yetiştirmek öncelikli hedefimizdir” sözleriyle hepimizi derinden etkileyen Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa ile tüm yönleriyle sosyal sorumluluk kavramını değerlendirdik…

– Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin çalışmaları ve bundan sonraki hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalarda yetenekleriyle ön plana çıkan, şimdiden uluslararası başarılara imza atmış öğrencilerimiz var. Bu yıl ayrıca sanat ve bilimin yanı sıra spor faaliyetlerinde de yetenekli öğrencileri keşfetmek ve onları geleceğe hazırlamak üzere çalışmalar başlatıyoruz. Gelecekte kendi alanlarında yetenekli, birlikte çalışma yetisine sahip, özgün projeler üretebilen ve sadece ülkemiz için değil, dünya için fark yaratacak bir nesil yetiştirmek öncelikli hedefimiz…

– Koruncuk Vakfı ile ortak çalışmalar yürüttüğünüzü biliyoruz. Hatta yakın zamanda ‘Çocuklarla El Ele Yeni Yıl Kermesi’ düzenlediniz. Bu noktada neler söylemek istersiniz?

Her iki kurumunda amacı gelecek nesillerin yetişmesine ve kültürel gelişimine katkı sağlamak. Bu nedenle Koruncuk Vakfı Başkanı Sayın Av. Figen Özbek ile bir arada çeşitli projeler geliştirmekteyiz. Geliri, Koruncuk Vakfı ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne bağışlanan bu kermes de her yıl gerçekleştirmekte olduğumuz bir projelerden biri… İki yıldır Koruncuk Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz yeni yıl kermesimizi, Swissotel’in desteğiyle kitap, takı, dekorasyon, aksesuar ve tekstil gibi farklı alanlardaki 90’nı aşkın firmanın katılımıyla düzenledik. Gerek firmalar gerek ise katılımcılardan olumlu tepkiler aldık. Tabii iyinin düşmanı en iyidir. Bu yönde her türlü öneriyi dikkate alarak, her yıl daha iyi olması için çalışıyoruz.

“DERNEKLER ARASINDAKİ İŞBİRLİKLERİ DAHA DA GELİŞTİ”

– Sosyal sorumluluk anlamında yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sosyal sorumluluk alanında son yıllarda çok önemli adımlar atıldı. Örneğin biz Koruncuk Vakfı ile birlikte yirmiye yakın dernek ve vakfın buluşturduğu bir platform oluşturduk. Kültürel alanda dahil olmak üzere yeni kuruluşlar oluştu. Dernekler arası işbirliklerinin de geliştiğini düşünüyorum. Beklentimizin üzerinde değil, maalesef bu alanda daha çok gelişime ihtiyaç var.

– Son olarak, okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Çocuklarımızdaki yetenekleri keşfetmeye çalışalım. Derslerinde başarılı olmayan bir çocuk hayatta başarısız olur diye bir şey yok. Her çocuğun başarılı olabileceği bir alan vardır. Bu resim, müzik, fotoğraf, seramik, heykel veya herhangi bir spor dalı olabilir. Çocuklarınızı anlamaya keşfetmeye ve kendilerini keşfetmelerine yardımcı olun.

“Sosyal sorumluluk bilinci,

toplumun olumlu yönde gelişimine katkı sağlar”

Sürekliliği esas aldığımız çalışmalarımızın kapsamı her yıl biraz daha genişliyor. Geleceğe yön verecek nesillerin, her alanda yaratıcılığa önem veren, sosyal sorumluluk sahibi kişi, kurum ve kuruluşların değerli katkılarıyla şekilleneceğine inanıyoruz. Sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş ülkelerde daha fazla ön plana çıkar. Toplumun olumlu yönde gelişimine katkı sağlar. Biz sosyal sorumluluk sahibi, dünya çapında kurum ve kuruluşlarla çalıştığımız için şanslıyız. Kendilerine etkinliklerimizin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Onlardan aldığımız güçle öğrencilerimizin dünya çapında başarılara imza atmasını hedefliyoruz.

Kısaca, Yaratıcı Çocuklar Derneği…

Yaratıcı Çocuklar Derneği, kültür mirasımızı genç kuşaklara aktararak çocuklarımızdaki yaratıcılığı geliştirmek amacıyla kuruldu. 1995 yılında gönüllü öğretmenlerce başlatılan okullar arası etkinlikler 2003 yılından itibaren Yaratıcı Çocuklar Derneği çatısı altında devam ediyor. Öncelikle İstanbul merkezli başlatılan bu çalışmalar, 2006 yılında İzmir’de gerçekleştirilen “Anadolu Medeniyetlerinin Kardeş Çocukları” etkinliğinin ardından kurulan İzmir temsilciliği ile diğer kentlerimizde de yaygınlaşmaya başlayarak, Türkiye genelinde 900 okula ulaştı. Yaratıcı Çocuklar Derneği, okulların katılımı ile gerçekleştirdiği etkinliklerinde plastik sanatlar, müzik, drama ve disiplinler arası çalışmalar sergilerken, öğrencilerin farklı kültürleri ve önemli kültürel mekanları tanıyarak öğrenmesini amaçlıyor. Bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşların işbirliğinde, çocukların hayal güçlerini ve yeteneklerini geliştirmek üzere bilim, tasarım, karikatür, öykü ve fotoğraf alanlarında yarışmalar düzenleyen Yaratıcı Çocuklar Derneği, çalışmalarını kültür bilincine sahip, bilime ve sanata önem veren yaratıcı ve evrensel bir kuşak için sürdürüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.