Wasa, sağlığa ve doğallığa davet ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Beslenme uzmanları, günlük tahıl tüketiminin en az yarısının, tam tahıllı ürünlerden karşılanması gerektiğini tavsiye ediyor. Bizim ürünlerimiz, işte bu tavsiyeye uygun ürünler.”

Dünya genelinde toplamda 40 ülkede ürünlerini tüketicilerle buluşturan Wasa’nın Marka Müdürü Aylin Eker ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aylin Eker “Wasa ile asıl amacımız, sağlıklı ve doğal beslenmek isteyen bireylerin ilk tercihi olmak.” dedi…

-Dünyanın tam tahıllı gevrek ekmek lideri Wasa’nın kısa tarihçesini öğrenebilir miyiz?

Wasa’nın tarihi 1919 yılına dayanıyor. O tarihte İsveç’te kurulan firma, bugün artık gevrek ekmekte bir dünya lideri. Ürünlerimiz, çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere toplamda 40 ülkede tüketicilerimizle buluşuyor. Üretim tesislerimiz, İsveç, Norveç ve Almanya’da. Wasa, 1999 yılından bu yana ise, İtalya’nın dünyaca ünlü makarna markası Barilla Group’un bünyesinde faaliyet gösteriyor. Adını İsveçliler’in geleneksel ekmeğinden alan Wasa, Türkiye pazarında da sağlığına ve formuna özen gösteren tüketicilerimizin beğenisini kazanmış durumda. Markamız, tam tahıllı gevrek ekmekleriyle ana yemeklerde, sandviçleri ile ara öğünlerde ve sağlıklı atıştırmalıkları ile diledikleri her saatte dengeli beslenmek isteyenlerin tercihi oluyor.

Wasa ekmekleri’nin özellikleri nelerdir? Üretim kriterleri ve ürün çeşitleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

İşlenmemiş tam tahıldan üretilen Wasa ekmeklerimiz, doğal yöntemlerle üretiliyor ve hiçbir koruyucu katkı maddesi ya da renklendirici içermiyor. Ayrıca ekmeklerimiz, vücudumuzun ihtiyacı olan lif ve vitaminler yönünden oldukça zengin. En büyük özelliği ise,yağ ve kalori oranlarının, benzerlerine göre düşük olması. Bildiğiniz gibi beslenme uzmanları, günlük tahıl tüketiminin en az yarısının, tam tahıllı ürünlerden karşılanması gerektiğini tavsiye ediyor. Bizim ürünlerimiz, işte bu tavsiyeye uygun ürünler. Yüksek lif içeren ekmeklerimiz oldukça doyurucu. Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi daha çok,ana öğün ve kahvaltılarda tercih edilen Wasa ekmekleri, Türkiye pazarında ‘Original, Delikatess, Fibre ve Sesam’ olmak üzere dört farklı çeşidiyle yer alıyor. Ayrıca ekmeklerimiz, hem geleneksel kahvaltı tercihlerimizden olan domates ve peynirle hem de krem peynir ve taze meyvelerle tüketilebiliyor ve aslında hemen herkesin damak tadına uygun lezzetlerle, mükemmel bir uyum yakalıyor.

-Sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor musunuz?

Tarihçemizi aktarırken değindiğim gibi, Wasa, son 16 yıldır İtalyan gıda şirketi Barilla’nın çatısı altında faaliyet gösteriyor. Barilla, sürdürülebilirlik odaklı iş anlayışı doğrultusunda, her ne yaparsa yapsın, öncelikle bunun insanlar ve gezegen için iyi olmasını hedefliyor. Faaliyet gösterdiği her topluma katkı sağlamaya çalışıyor; bu çerçevede, hammaddesini sözleşmeli tarım uygulamalarıyla yerelden tedarik ediyor. Şirket, insan, gıda ve gezegenin geleceği konusundaki bu hassasiyetini, 2009 yılında, dünyada gıda ve beslenme konularıyla ilgili sorunları çözümlemek amacıyla kurduğu vakıfla, bir üst adıma taşıdı.

Barilla Center for Food &Nutrition – Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi adıyla faaliyet gösteren bu vakıf, geçen yıl tüm dünyada gıda israfının önlenmesi; sürdürülebilir tarım; açlık ve obezite ile mücadele olmak üzere üç temel problemin çözümü için öncü bir rol üstlendi. Sivil toplum kuruluşları ve akademisyenleri bir araya getirerek, bu sorunların çözümü için, tüm tarafları işbirliği ve tartışmaya çağıran Milano Protokolü’nün oluşturulmasını sağladı.

Bu Protokol, İtalyan Hükümeti ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun da desteğini almış durumda. Mayıs ayında ise Milano’da başlayacak EXPO 2015’te, katılımcı 147 ülkenin tarım bakanlarına ve Birleşmiş Milletler’e sunulacak. Biz de Wasa olarak, Milano Protokolü’nü destekliyoruz. Bu kapsamda öncelikli hedeflerimizden biri, Protokolün daha çok insana duyurulması ve Türkiye’de de hak ettiği karşılığı bulması için çalışmak.

-İleriye yönelik hedefleriniz ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Wasa ile asıl amacımız, sağlıklı ve doğal beslenmek isteyen bireylerin ilk tercihi olmak. Bu doğrultuda, herkesi Wasa ile sağlığın ve doğallığın tadını çıkarmaya davet eden özel etkinlikler ile Türkiye pazarında adımlar atmaya başladık. Nisan ayında, bu alanda birçok önemli ismin de katıldığı bir ‘Wasa Sağlıklı Yaşam Brunch’ı düzenleyerek, keyifli bir başlangıç yaptık. Önümüzdeki dönemde çeşitli etkinliklerle, doğal beslenmeye dikkat edenler, spor yapanlar ve formuna dikkat edenlerle buluşmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

-Bu keyifli söyleşinin sonuna gelmişken, eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Sohbet için çok teşekkür ederim. Sizlerle tanışmak da oldukça keyifliydi.

Kısaca Aylin Eker…

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Kariyerime uluslararası bir perakende grubu olan Metro Cash &Carry’de başladım, perakendecilerin beklentilerini anlamam ve şu anki iş hayatıma uygulamam için bu önemli bir vizyon deneyimi oldu. Perakendeden sonra iş hayatına bir süre ara verip, University of San Diego’da pazarlama üzerine eğitim aldım. Türkiye’ye döndükten sonra Barilla Gıda bünyesinde Ticari Pazarlama departmanında başladım. Yine bu rol ile İtalya’daki genel merkezimizde bir süre projeler yönettim. Ardından yeniden Türkiye’de, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin ticari pazarlama çalışmalarından sorumlu olarak görev aldım. O dönemde, bu bölge pazarlarının yapı taşlarını oluşturan bir ekibin içinde yer almak, benim için çok özel ve deneyimlerle doluydu. Yaklaşık son 3 yıldır da tüketici pazarlama biriminde, başta Türkiye’nin lider markalarından olan Filiz Makarna olmak üzere, ithal unlu mamul kategorisinde Wasa ve Gran Pavesi markalarını yönetiyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.